CO TO JEST DIVX?

DivX ;-) jest to format kompresji bazowany na MPEG-4. MPEG-4 to nowy standard kompresji obrazu, który oferuje najlepszą jakość obrazu przy najmniejszej wielkości. Wielkość pliku wygenerowanego w DivXe to zazwyczaj ułamek (w granicach 15%) wielkości standardowego DVD, nawet przy rozdzielczości 640x480, co powoduje, że jest on idealnym formatem do użytku "domowego".
W porównaniu do MPEG-1 - poprzedniego popularnego "domowego" formatu posiada on same zalety: jest o połowę mniejszy, nie posiada ograniczenia do około 320x240 pikseli i co najdziwniejsze pakuje się w o połowę krótszym czasie! Niektórzy nazywają DivXa "MP3 w świecie video". Jakość zakodowanego obrazu jest dowolnie regulowana, od jakości przekazów internetowych (np. Real Video) do identycznej jak DVD (nadal przy mniejszej wielkości)!

Format: elastyczny. Najczęściej jest to AVI.
Rezdzielczość: dowolnie regulowana. Najczęściej jest to 640x480, lub standardowe rozdzielczości PAL/NTSC.
Bitrate: w zależności od rozdzielczości i bitrate dźwięku. Najczęściej na płycie 650MB zmieści się 80-90 minut (a przy trochę gorszej jakości nawet 120 minut) w rozdzielczości 640x480.
Jakość: Obrazu - zmienna, najczęściej zbliżona do SVHS/DVD, uzależniona od ustawienia bitrate; Dźwięk - także regulowana. Najczęściej jakość płyty CD (48 kHz, 96kBit, stereo). Można także zakodować dźwięk w formacie AC3.
Czas kodowania: 2-4 klatki na sekundę na PII - 350.

Ciekawa jest historia nazwy "DivX ;-)" (koniecznie z "krzywym uśmiechem"). DIVX był to system umożliwiający bardzo ścisłą kontrolę nad wypożyczanym filmem. Umożliwiał np. wyświetlenie wypożyczonego/sprzedanego filmu określoną ilość razy. Dlatego przy podawaniu pełnej nazwy DivXa koniecznie należy podawać ;-)

Oprócz obrazu kodek DivX obsługuje także dźwięk. W komplecie dostarczany jest kodek MP3 - Fraunhofer IIS MPEG Layer-3 Codec (Professional), a także DivX ;-) Audio Codec - czyli złamana wersja kodeka Microsoftu WMA (Windows Media Audio). Niestety w tym ostatnim działa tylko ustawienie "64kbps, 44 kHz, stereo for DivX ;-) 8 kb/s", które jednak oferuje jakość identyczną z MP3 przy o połowę mniejszej wiekości i 6 razy szybszym kodowaniu.

Tekst pochodzi ze stronki: www.divx.go.pl